Religia 10 lis 2019 | mk
Medal za twórczy wkład w kulturę chrześcijańską wręczony [ZDJĘCIA]

fot. Anna Kopeć

Uroczystością  w katedrze rozpoczął się w sobotę (9 listopada) 38. Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy. Podczas inauguracji ogłoszono nazwiska osób, którym w tym roku przyznano Medale za twórczy wkład w kulturę chrześcijańską.

W kategorii „twórca kultury” wyróżniony został ks. Michał Damazyn, doktor teologii, autor publikacji na temat duchowości i historii najnowszej, m.in. cyklu „Bydgoszczan portret własny” - dotąd ukazało się pięć tomów, w których przedstawia sylwetki osób zasłużonych dla miasta.

Medalem w kategorii „mecenas kultury” uhonorowano Jerzego Derendę. Od 1999 roku jest prezesem Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy, doprowadził do rekonstrukcji pomnika Najświętszego Serca Pana Jezusa zniszczonego w czasie wojny, jest pomysłodawcą i organizatorem odbywających się w maju w katedrze „Koncertów Maryjnych z Różą”. Organizuje też kwestę na ratowanie zabytkowych nagrobków na bydgoskich cmentarzach.

Trzeci medal, w kategorii „organizator kultury”, przyznano Grażynie Szabelskiej. Jest doktorem nauk pedagogicznych, koncentruje się na zagadnieniach związanych z rodziną. Od 2014 roku jest radną Bydgoszczy. Kapituła zwróciła uwagę na jej aktywność w życiu publicznym i opowiadanie się za wartościami chrześcijańskimi. W 2017 roku z inicjatywy podpisano porozumienie na rzecz wychodzenia z bezdomności. „Stawianie w obronie rodzimy i osób niezaradnych życiowo jest bliskie ewangelicznemu przesłaniu »Kto przyjmuje jedno z tych dzieci w imię moje, mnie przyjmuje«” - odczytano.

fot. Anna Kopeć

Jak poinformowali organizatorzy, z przyczyn obiektywnych ani ks. Michał Damazyn, ani Jerzy Derenda nie mogli być obecni na uroczystości.

Uroczystością oficjalnie zainaugurowany został 38. Tydzień Kultury Chrześcijańskiej, choć pierwsze związane z nim wydarzenia miały miejsce już 28 października. Tegorocznym hasłem są słowa św. Jana Pawła II „Wolność stale trzeba zdobywać, nie można jej tylko posiadać. Przychodzi jako dar, utrzymuje się poprzez zmaganie”, z poematu „Myśląc Ojczyzna”. - Wpisują się one mocno w zmagania Polaków dla odzyskania niepodległości, ale są również zadaniem dla obecnego pokolenia - tłumaczą organizatorzy. Przypominają też, że Bydgoszcz w nadchodzącym roku świętować będzie stulecie powrotu w granice Polski.

fot. Anna Kopeć

Tydzień zakończy się 17 listopada. Szczegółowy program tutaj.

Więcej zdjęć z uroczystości w galerii poniżej.

mk Autor