Religia 9 lis 15:45 | mk
Medale za twórczy wkład w kulturę chrześcijańską wręczone

fot. Marcin Jarzembowski, diecezja.bydgoszcz.pl

Hanna Strychalska oraz - pośmiertnie - Piotr Trella zostali uhonorowani Medalami za twórczy wkład w kulturę chrześcijańską . Msza święta i uroczystość w katedrze w sobotę (7 września) zainaugurowały XXXIX Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy.

W kategorii „twórca kultury”  medal otrzymała Hanna Strychalska, zaś w kategorii „organizator kultury”  pośmiertnie odznaczono Piotra Trellę.

Hanna Strychalska urodziła się w Bydgoszczy. Jest eseistką i historykiem sztuki. Zajmuje się głownie plastyką, ale także poezją, teatrem, muzyką, filmem i scenografią. Szkice krytyczno-artystyczne publikowała w czasopismach literackich, plastycznych i filozoficznych, m. in. w „Toposie”, „Poboczach”, „Wyspie”, „Akancie”, „Kontekstach”, Kwartalniku Rzeźby „Orońsko” i „Filo-sofiji”.  Od 2010 roku współpracuje z Galerią Autorską Jana Kaji i Jacka Solińskiego w Bydgoszczy oraz „Bydgoskim Informatorem Kulturalnym”.

fot. Marcin Jarzembowski, diecezja.bydgoszcz.pl

„W sprawach kultury wypowiada się w sposób jasny i deklaratywny. Jednoznacznie wskazuje na poszanowanie tradycji i patriotyzmu, podkreślając swój chrześcijański rodowód”  – cytuje uzasadnienie kapituły diecezja.bydgoszcz.pl.

Piotr Trella pochodził z Wągrowca, był śpiewakiem operowym, w latach 1972-1992 - czołowym tenorem bydgoskiej opery. Na stałe współpracował także z Teatrem Wielkim w Poznaniu, Teatrem Muzycznym w Krakowie, Teatrem Muzycznym w Szczecinie. Za swoje kreacje sceniczne zdobywał m.in. „Złote Maski” .

Zmarł 18 października 2020 roku w szpitalu w Grudziądzu, w wieku 82 lat. Zdiagnozowano u niego zakażenie koronawirusem.

„Po przejściu na emeryturę postanowił swój talent i zdobytą wiedzę wykorzystać w działalności na rzecz seniorów, doprowadzając tym samym do integracji artystów starszego pokolenia”  - czytamy na stronie diecezji. „Bez rozgłosu pomagał wielu osobom będącym w potrzebie”  - cytuje portal uzasadnienie kapituły.

Listy gratulacyjne otrzymały natomiast Katarzyna Chrzan - publicystka, piosenkarka (inicjatorka nurtu zwanego ikonomuzyką; autorka tekstów i muzyki), oraz Hanna Marchlik - wieloletnia przewodnicząca bydgoskiego oddziału Stowarzyszenia Civitas Christiana.

Mszy świętej na otwarcie Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej przewodniczył ks. bp Jan Tyrawa. Tegorocznym mottem Tygodnia są słowa kardynała Stefana Wyszyńskiego „Rodziną mocą silna mocą swego narodu”.

Wydarzenia w ramach TKCh będą organizowane do 15 listopada. 

Na podstawie: diecezja.bydgoszcz.pl, informacje własne

 

mk Autor