Region Dzisiaj 10:12 | Redaktor
Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego trwa. Za nami pierwsze atrakcje, ale to nie koniec!

fot. Facebook/Kujawsko-Pomorskie

Muzyka, nauka, sztuka, sport i rodzinne atrakcje — tak wygląda tegoroczne Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Za mieszkańcami już Fiesta Balonowa, Astrofestiwal, Targi Rzeczy Smacznych oraz koncerty w Toruniu i Włocławku. Program obchodów potrwa do 14 czerwca.

Region świętuje do połowy czerwca

Do 14 czerwca w Kujawsko-Pomorskiem odbywają się wydarzenia przygotowane w ramach Święta Województwa. Program obejmuje koncerty plenerowe, wydarzenia popularyzujące naukę, spotkania z gośćmi, inicjatywy sportowe, sztukę miejską oraz propozycje dla rodzin.

Główne wydarzenie oficjalne obchodów, czyli uroczysta sesja sejmiku województwa odbyła się wczoraj.  Atrakcje dla mieszkańców rozłożono na kilkanaście dni i kilka miast regionu.

 Do wszystkich Państwa, mieszkańców regionu i naszych gości, adresujemy specjalnie przygotowany pakiet starannie przygotowanych imprez, w katalogu których każdy znajdzie coś dla siebie. Kultura? Świetnie! Festyn rodzinny? Zapraszamy! Popularyzacja nauki, a może sport? To także dla Państwa mamy! Zapraszam! — zachęcał marszałek Piotr Całbecki.

Astrofestiwal, balony i smaki regionu już za nami

Pierwszy weekend obchodów upłynął pod znakiem nauki, muzyki, kulinariów i widowisk plenerowych. W Bydgoszczy 5 czerwca odbyła się odsłona Astrofestiwalu — astronomicznego pikniku naukowego na Wyspie Młyńskiej i w Młynach Rothera. W programie znalazły się m.in. warsztaty rakietowe i plastyczne, animacje oraz obserwacje nieba.

Dzień później, 6 czerwca, Astrofestiwal przeniósł się do Torunia. Na uczestników czekały m.in. symulatory lotów planetarnych, gra miejska z nagrodami, warsztaty naukowe i plastyczne, dmuchane wahadłowce oraz kosmiczny poczęstunek. 

Od 5 do 7 czerwca odbywała się także Fiesta Balonowa. Kolorowe balony pojawiały się nad regionem podczas porannych i wieczornych lotów, a program uzupełniały konkursy załóg i przejazd baloniarzy przez miasto.

W Toruniu, 6 i 7 czerwca, zorganizowano również Targi Rzeczy Smacznych w Muzeum Etnograficznym. Wydarzenie połączyło pokazy kulinarne, degustacje, kiermasz produktów tradycyjnych i regionalnych oraz koncerty. Wśród zaproszonych kucharzy znaleźli się m.in. Karol Okrasa, Kinga Paruzel, Ewa Politowska, Mirosława Wilk, Marcin Szukaj i Mateusz Balcerek.

Toruń i Włocławek rozpoczęły koncertowy maraton

Tradycyjnie ważną częścią Święta Województwa są plenerowe koncerty z udziałem popularnych artystów. W tym roku, w związku z Rokiem Ludzi Kina z Kujaw i Pomorza, muzyczne wydarzenia nawiązują także do twórców kinematografii i muzyki filmowej związanych z regionem.

Pierwszy duży koncert odbył się 6 czerwca w Toruniu. Na Placu Cyrkowym na Rubinkowie zaprezentowano widowisko „Pod Wspólnym Niebem”. Wystąpili m.in. Grzegorz Hyży, Mela Koteluk, Kayah, Viki Gabor, Ralph Kaminski, Natalia Muianga, Natalia Nykiel oraz Fokus i Rahim.

Dzień później, 7 czerwca, mieszkańcy Włocławka mogli wziąć udział w koncercie „Fajansowe Sny” na Bulwarach Marszałka Piłsudskiego. Na scenie pojawili się m.in. Ania Dąbrowska, Andrzej Piaseczny, Grzegorz Hyży, Kayah, Piotr Rogucki, Reni Jusis, Tede i Tomasz Organek.

Przed nami wydarzenia w Toruniu, Bydgoszczy, Grudziądzu i Inowrocławiu

Choć pierwsze wydarzenia już się odbyły, program Święta Województwa nadal jest bogaty. Jeszcze dziś (9 czerwca) w ramach projektu „Pory Roku z Mistrzem” odbywają się warsztaty dla młodych skrzypków z całej Polski. Projekt organizuje Filharmonia Pomorska z udziałem Orkiestry Kameralnej Capella Bydgostiensis pod kierownictwem skrzypaczki Marii Sławek. Koncert finałowy zaplanowano na jutro (10 czerwca) w Dworze Artusa w Toruniu.

12 czerwca również w Toruniu odbędzie się „Przystanek JP2”. W programie zaplanowano spotkania z zaproszonymi gośćmi, warsztaty dla młodzieży i rodzin, strefę sportową oraz strefę relaksu. Tego samego dnia w Golubiu-Dobrzyniu odbędzie się XI Piłkarski Turniej Samorządowców o Puchar Marszałka.

Kolejny weekend  przyniesie trzy kolejne koncerty plenerowe. 13 czerwca w Bydgoszczy, na Wyspie Młyńskiej, odbędzie się koncert „Wyspa Kina”. Tego samego dnia w Grudziądzu, na Bulwarach Nadwiślańskich, zaplanowano widowisko „Przystań Wolności”. Finał muzycznego programu odbędzie się 14 czerwca w Inowrocławiu podczas koncertu „Na Soli”.

Sztuka miejska w największych miastach regionu

Obchodom towarzyszy także projekt sztuki miejskiej. Mural „Odwaga” autorstwa Galerii Rusz jest prezentowany w pięciu największych miastach regionu. Inicjatywa ma zachęcać mieszkańców do własnych interpretacji hasła odwagi i symbolicznego współtworzenia miejskiej przestrzeni.

Projekt pojawił się już w Toruniu i Włocławku, a kolejne odsłony zaplanowano w Toruniu, Bydgoszczy, Grudziądzu i Inowrocławiu.

Harmonogram najbliższych wydarzeń

8–9 czerwca, Toruń
Warsztaty „Pory Roku z Mistrzem” dla młodych skrzypków.

10 czerwca, Toruń, Dwór Artusa
Koncert finałowy projektu „Pory Roku z Mistrzem” z udziałem Orkiestry Kameralnej Capella Bydgostiensis.

12 czerwca, Toruń, Wola Zamkowa 12A, godz. 10.00–14.00
„Przystanek JP2” — spotkania z gośćmi, warsztaty dla młodzieży i rodzin, strefa sportowa i strefa relaksu.

12 czerwca, Golub-Dobrzyń
XI Piłkarski Turniej Samorządowców o Puchar Marszałka.

13 czerwca, Bydgoszcz, Wyspa Młyńska, godz. 20.00
Koncert „Wyspa Kina”. Wystąpią: Fukaj, Kacperczyk, Kasia Lins, Natalia Kukulska, Natalia Przybysz, Rafał Szatan, Renata Przemyk oraz Sound’N’Grace.

13 czerwca, Grudziądz, Bulwary Nadwiślańskie, godz. 19.00
Koncert „Przystań Wolności”. Wystąpią: Michał Szpak, Ewelina Flinta, Modelki, Natalia Nykiel, Viki Gabor, Natasza, Margaret i Sebastian Fabijański.

14 czerwca, Inowrocław, godz. 18.00
Koncert „Na Soli”. Wystąpią: Kamil Bednarek, Ewelina Lisowska, Tomasz Organek, Piotr Rogucki, Mariusz Lubomski, Ania Dąbrowska, Sławek Uniatowski i Tatiana Okupnik.

Organizatorami wydarzeń są samorząd województwa oraz współpracujące z nim instytucje kultury, nauki i promocji regionu.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor
-->