Wydarzenia 1 sie 2019 | Redaktor

W piątek (2 sierpnia) po południu otwieramy wiadukt na Trasie Uniwersyteckiej nad al. Jana Pawła II – oznajmił ratusz. Ale już dzień wcześniej samochody jeździły przez nowy wiadukt. Doszło już nawet do pierwszej stłuczki.

Film z przejazdu Trasą Uniwersytecką opublikowało Polskie Radio PiK: 

 

Po południu PiK zaktualizował post: „Bariery rano zdjął i wywiózł wykonawca, z kolejnymi jeszcze nie dojachano. Kierowcy nie widząc żadnych przeszkód zaczęli jeździć. Bariery ponownie pojawiły się około godz.16.00 - to z kolei spowodowało zamieszanie - jedni je omijają i jadą, inni zawracają. Oficjalnie trasa ma być otwarta jutro czyli w piątek (02.08)”.


Kompletna arteria ułatwi podróże pomiędzy centrum i osiedlami Glinki, Wyżyny oraz terenami inwestycyjnymi w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym.  - Wokół trasy zasadzonych zostało też 300 drzew i ponad pięć tysięcy krzewów – informuje ratusz.

Inwestycja polegała  przede wszystkim na  budowie od podstaw nowej, blisko 500-metrowej ulicy łączącej ul. Wojska Polskiego z al. Jana Pawła II i ul. Glinki.  Na odcinku do ul. Ujejskiego powstały dwie jezdnie o szerokości siedmiu metrów. Obie jezdnie na tym odcinku  posiadają po swoich zewnętrznych stronach ścieżki rowerowe i chodniki. Dodatkowo na Wzgórzu Wolności na rondo przebudowano skrzyżowanie ul. Ujejskiego z ul. Karpacką.  Nad al. Jana Pawła II powstał 40-metrowy wiadukt. Na wiadukcie znajduje  się chodnik jak i droga rowerowa. Zmodernizowano również ulicę Glinki na odcinku od ul. Cmentarnej do skrzyżowania z ul. Magnuszewską, gdzie powstało  bezpieczne rondo. Wzdłuż tego odcinka zbudowano również nowe chodniki, drogi rowerowe, zatoki autobusowe.

Ratusz informuje: „Dzięki realizacji całej inwestycji poprawi się komunikacja pomiędzy centrum oraz osiedlami tak zwanego górnego tarasu oraz intensywnie rozwijającym się Bydgoskim Parkiem Przemysłowo-Technologicznym. Aleja Jana Pawła II będzie można poruszać się bezkolizyjnie od ul. Kujawskiej do ronda Toruńskiego. Nowe ronda pozwalają na płynny ruch. Wraz z oddaniem do użytku nowego odcinka Trasy Uniwersyteckiej przygotowywane są również zmiany w komunikacji publicznej. Zostaną one wprowadzone jeszcze w sierpniu. Wzgórze Wolności będzie jeszcze lepiej skomunikowane z innymi osiedlami”.

Metropolia Bydgoska donosi o pierwszej stłuczce na nowym odcinku trasy:

Przy nowym odcinku trasy Uniwersyteckiej zasadzono blisko 300 lip, platanów, grusz, jesionów, głogów i czeremch. Najwięcej nasadzeń zlokalizowano w północnej części trasy. Po zewnętrznych stronach jezdni zasadziliśmy kilkuletnie, szkółkowane lipy i platany. Pomiędzy jezdniami oraz w okolicy nowych rond znalazło się miejsce dla ozdobnych grusz drobnoowocowych. Na przyległych terenach posadzono też pospolite czeremchy i śliwy wiśniowe z pięknie wybarwionymi liśćmi w kolorze ciemnopurpowym. Efektowne kompozycje krzewów iglastych, liściastych oraz bylin pojawiły się natomiast na skarpach przy wiadukcie oraz na rondach. Wybrano gatunki odporne na trudne warunki. Barwne kompozycje składają się między innymi z tawuł, berberysów, róż okrywowych, dereni, oliwników, jałowców, forsycji, świdośliw i kosodrzewiny. Łącznie wokół trasy zasadzono blisko 5,4 tys. krzewów.

Inwestycja pochłonęła około 30 mln zł. W 2015 roku z inicjatywy Bydgoszczy zmieniony został status Trasy Uniwersyteckiej. Została ona przekształcona w drogę wojewódzką, co pozwoliło podpisać umowę na dofinansowanie jej rozbudowy ze środków unijnych. To aż 85 procent kosztów całego zadania.  Za prace odpowiadała firma Kobylarnia S.A. Nowa arteria będzie objęta ośmioletnią gwarancją.

Źródło: Urząd Miasta Bydgoszczy (oprac. red)

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor