Historia 14 cze 14:16 | Redaktor
Niesamowita historia – powstał film o „Kruszynce”, łączniczce Armii Krajowej

fot. CSWOT

W miniony czwartek (13.06.24 r.) na kanale YouTube Wojsk Obrony Terytorialnej swoją premierę miał przygotowany film dokumentalny „Wspomnienia Kruszynki”, w którym to była łączniczka i sanitariuszka Armii Krajowej opowiada  swoją historię życia oraz szczegóły podejmowanych w czasie II Wojny Światowej akcji partyzanckich.

Mjr Kazimiera Zańczuk ps. Kruszynka urodziła się 12 marca 1927 roku w Nadbużance. Jako nastolatka została częściowo wtajemniczona przez braci Henryka „Visa” i Stanisława „Tygrysa” w działalność grupy sabotażowo – dywersyjnej Placówki Wola Uhruska i pełniła rolę nieformalnej łączniczki i zaopatrzeniowca. W dniu 3 maja 1943 roku została oficjalnie zaprzysiężona w Armii Krajowej i przyjęła pseudonim „Kruszynka”. Od tamtej pory działała jako sanitariuszka i łączniczka Oddziału Lotnego „Nadbużanka”.

„Kruszynka jest bliska wszystkim żołnierzom i pracownikom Centrum Szkolenia WOT. Uczestniczy we wszystkich organizowanych przez nas uroczystościach, a także udziela żywych lekcji historii naszym żołnierzom. Z naszej strony natomiast pomagamy jej w życiu codziennym.” – powiedział płk Przemysław Żukowski, komendant Centrum Szkolenia WOT w Toruniu.

W 20-minutowym filmie dokumentalnym przygotowanym przez żołnierzy i pracowników Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej „Kruszynka” opowiada o czasach swojego dzieciństwa, rozpoczęciu wojny, okresie partyzanckim jak i czasach powojennych. Z filmu dowiadujemy się m.in. jak mjr Zańczuk wstąpiła do Armii Krajowej, jak wyglądały realizowane akcje lotnego oddziału AK „Nadbużanka”, a także jak wyglądało jej życie w czasach powojennych.

„Pomysł nagrania filmu powstał podczas tegorocznego spotkania urodzinowego u „Kruszynki”. Nikt nie zastanawiał się zbyt długo tylko wzięliśmy się od razu do pracy, przygotowaliśmy wstępny scenariusz, w którym szczegółowo opisaliśmy jak chcielibyśmy aby taki film wyglądał. Następnie zebraliśmy oryginalne materiały w tym fotografię rodzinne i dokumenty udostępnione nam przez Panią major Zańczuk i przystąpiliśmy do nagrania filmu oraz jego montażu. Efektem tych działań było powstanie pomnika historii o życiu i działaniach przyjaciółki naszego Centrum.” – podsumował por Krzysztof Wójcik Oficer Prasowy CSWOT, a także autor przygotowanego filmu.

Pełną wersję 20 minutowego filmu można obejrzeć na kanale głównym YouTube Wojsk Obrony Terytorialnej: 

 

źródło: CSWOT

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor