Ten jest mój Syn umiłowany [MAKSYMILIAN POWĘSKI]

Redaktor | 13 sty 2019 Tego dnia, 13 stycznia, kiedy upływa oktawa, czyli osiem dni od wielkiego święta Objawienia Pańskiego. Kościół tradycyjnie zwraca szczególną uwagę na wydarzenie chrztu naszego Pana w Jordanie. Od razu zwróćmy uwagę, że po reformie liturgicznej święto chrztu Pańskiego przeniesione zostało na niedzielę poprzedzającą ten dzień. W tym roku tak się szczęśliwie składa, że...

Tysiące bydgoszczan w Orszaku Trzech Króli [ZDJĘCIA]

Redaktor | 6 sty 2019 „Nasze życie rozgrywa się pomiędzy ciemnością a światłością” – mówił podczas Mszy św. w uroczystość Objawienia Pańskiego w bydgoskim kościele w kościele św. Andrzeja Boboli na rozpoczęcie VI Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli bp Jan Tyrawa.

Prawdziwy Bóg uwiarygadnia swoje przyjście [NIEDZIELA]

Redaktor | 6 sty 2019 Nazwa dzisiejszego święta – „Objawienie Pańskie” wydawać się nam może albo nieco tajemnicza, albo – jeśli się bliżej nad nią zastanawiamy – przesadzona. Może nawet skłonni jesteśmy traktować ją jako pewne nadużycie.

Wybitni wokaliści na „Betlejem w Bydgoszczy”

Redaktor | 2 sty 2019 Grażyna Łobaszewska, Kamil Bednarek, Antonina Krzysztoń, Józef Broda, Adam Krylik, Mate.O, Dana Vynnytska i inni artyści wystąpią podczas tegorocznego koncertu „Betlejem w Bydgoszczy”. Sprzedaż biletów na wydarzenie jeszcze trwa.

Maryja zawsze opiekowała się Polską, a my to upamiętnialiśmy

Redaktor | 2 sty 2019 Interwencjom Matki Bożej w polską historię oraz ich przedstawieniom w sztuce poświęcona była prelekcja dr. Mateusza Solińskiego. Przed świętami (20 grudnia) wygłosił w Galerii Autorskiej odczyt pt. „Patronka Niepodległości. Matka Boża w polskim malarstwie patriotycznym na przestrzeni wieków”.

Rodzina ma swoje prawa [NIEDZIELA]

Redaktor | 30 gru 2018 Zasady, które były uznawane od zarania ludzkości jako prawa wymagające przestrzegania, były zawsze dwojakiego rodzaju. Jedne istniały odwiecznie i choć czasem bywały łamane, to jednak rzadko były teoretycznie kwestionowane. Istnieją też w społeczeństwie normy nie mające znaczenia moralnego, a jedynie porządkowe.

„Rzymska” wigilia co roku przyciąga w Lwowie

Redaktor | 27 gru 2018 Rzymskokatolicka parafia św. Jana Pawła II we Lwowie tradycyjnie zorganizowała dostepną dla wszystkich wigilię. Boże Narodzenie wspólnie świętowali katolicy różnych obrządków i narodowości.

Święto ludzkiej godności [NIEDZIELA]

Redaktor | 23 gru 2018 Zbliża się Boże Narodzenie. Już ulice i domy rozświetliły się niezliczonymi lampkami. Już choinki stoją na ulicach miast, a dzieci ubierają je w domach.

Święty Mikołaj jest tylko jeden

Redaktor | 20 gru 2018 Bydgoszcz ma szczególne więzy łączące ją ze świętym Mikołajem. Był on bowiem niemal od początku patronem miasta – łącznie ze świętym Marcinem - pisał w pierwszym numerze „Tygodnika Bydgoskiego” Michał Jędryka.

Nieśmiertelna plotka. Pożegnanie filozofa

Redaktor | 16 gru 2018 Miałem pisać o zbliżających się świętach Bożego Narodzenia i czasie oczekiwania, jakim jest w Kościele adwent. Zrezygnowałem jednak z tego zamiaru, gdy dowiedziałem się o śmierci jednego z najwybitniejszych współczesnych filozofów katolickich, Roberta Spaemanna. Zmarł w poniedziałek, 10 grudnia, przeżywszy 91 lat.

Życie tłumaczy się przez życie

Redaktor | 9 gru 2018 Być odpowiedzialnym to uznać porządek, w którym jesteśmy zakorzenieni, w którym spełnia się nasza egzystencja, to znaczy dostrzec obowiązki i dopiero także prawa. Człowiek bez zakorzenienia w świat, w jego porządek, w porządek grupy nie ma praw – mówił biskup ordynariusz Jan Tyrawa, który przewodniczył Eucharystii w bydgoskiej katedrze z okazji 27. rocznicy powstania Radia...

Podobny czyni ogromną różnicę [NIEDZIELA]

Redaktor | 9 gru 2018 Stwierdzenie że żyjemy w kulturze obrazkowej nie jest już dla nikogo żadnym odkryciem, ani zaskoczeniem. Jest raczej oczywistością wszystkim znaną. Szczególną pozycję w tej w rzeczywistości zajmuje od pewnego czasu coś, co nazywa się memem, czyli obrazek z napisami, przekazujący jakąś treść. Powstała nawet memetyka, czyli nauka badająca procesy powstawania i...