Religia 7 mar 2021 | Marta Kocoń
Remont się kończy, ale kłopoty nie. Parafii w Turcji potrzebna jest pomoc

Remont kościoła pw. św. Heleny w Izmirze, styczeń 2021 r., mat. ks. Dariusza Białkowskiego

Wierni niedługo będą mogli wrócić do kościoła pw. św. Heleny w tureckim Izmirze - naprawianie zniszczeń po trzęsieniu ziemi dobiega końca. Parafia musi jednak spłacić prace remontowe, a ubezpieczyciel nie chce wypłacić oczekiwanej kwoty.

Proboszczem jednej z nielicznych katolickich parafii w Izmirze - pw. św. Heleny - jest ks. Dariusz Białkowski, kapłan z diecezji bydgoskiej. 

Kościół musiał zostać zamknięty w październiku, z powodu zniszczeń wywołanych trzęsieniem ziemi. Krótko wcześniej świątynia została wyremontowana. Parafian nie była stać na jej odnowienie. - Zbierałem na ten remont przez trzy lata, „żebrałem”, głosząc kazania w parafiach w Polsce - opowiada ks. Białkowski. Ostatecznie udało się przeprowadzić prace, które pochłonęły 300 tys. tureckich lirów. - Radość trwała dokładnie rok i dziesięć dni. 30 października 15 sekund trzęsienia ziemi spowodowało, że cały wysiłek poszedł na marne - tłumaczy kapłan.

Aby umożliwić wiernym powrót do kościoła, w styczniu rozpoczęto kolejny remont, tym razem poświęcony usuwaniu skutków trzęsienia ziemi. Znaczną część jego kosztów miało pokryć ubezpieczenie - okazało się jednak, że ubezpieczyciel chce wypłacić tylko niewielką część (10 proc.). Trwają starania o ugodę, jeśli nie dojdą do skutku, sprawa trafi do sądu.

   

Prace remontowe w styczniu 2021 r./mat. ks. Dariusza Białkowskiego

Obecnie parafia jest winna firmie remontowej 160 tys. lirów (85 tys. złotych). A na pracach wewnątrz się nie kończy. Remontu po trzęsieniu ziemi wymaga także elewacja.

- Kościół planuję otworzyć 14 marca z wejściem przez zakrystię, bo pozostałe muszą być zamknięte ze względu na niebezpieczeństwo związane ze zniszczeniami na zewnątrz kościoła - pisze ks. Białkowski.

Efekty pracy ekipy remontowej, mat. ks. Dariusza Białkowskiego, luty 2021 r. 

Pomoc dla parafii organizuje Polski Zakon Rycerski Świątyni Jerozolimskiej (templariusze). Remont można wesprzeć, dokonując wpłaty za pośrednictwem portalu www.katolikwspiera.pl

lub bezpośrednio na konto:

Konto w PLN:

Dariusz Białkowski

PKO BP

70 1020 1462 0000 7302 0032 3311

„Trzęsienie ziemi - Izmir”

Konto w EURO: Dariusz Białkowski PKO BP

54 1020 1462 0000 7002 0374 1444

Numer rachunku IBAN:

PL54102014620000700203741444

BIC SWIFT

BPKOPLPW

„Trzęsienie ziemi - Izmir”

Katolicy są w muzułmańskiej Turcji mniejszością. - Przez państwo nie jesteśmy traktowani jak organizacja religijna, Kościół nie ma osobowości prawnej - mówił nam w grudniu ks. Dariusz Białkowski. Swoją misję w Turcji rozpoczął w 2016 roku. Wraz z jego przyjazdem wspólnota parafii pw. św. Heleny powoli zaczęła sie odbudowywać. Wcześniej przez trzy lata nie było w niej kapłana.

Ksiądz Białkowski posługą obejmuje Lewantynów, Polaków oraz Turków - przede wszystkim już będących chrześcijanami. Do przyjęcia chrztu przygotowuje się obecnie 16 dorosłych osób. 

Więcej czytaj:

Słowa Apokalipsy spełniają się w Izmirze [WYWIAD]

Katolicka parafia w Turcji pilnie potrzebuje wsparcia! Zaczął się remont po trzęsieniu ziemi

Marta Kocoń

Marta Kocoń Autor

Sekretarz Redakcji