Wydarzenia 15 sty 2019 | Redaktor
Polskie Radio PiK świętuje 84. urodziny

Pit1233/Wikipedia

84 lata temu otwarta została Rozgłośnia Pomorska Polskiego Radia. „Nadajnik i budynki techniczne znajdowały się w podtoruńskiej wsi Stawki” – przypomina dziś Polskie Radio Pomorza i Kujaw, które jest kontynuatorem przedwojennej tradycji.

Przed II wojną światową program toruńskiej rozgłośni słyszalny był na Pomorzu aż po Hel, na Mazurach i Pograniczu. Rozgłośnia Pomorska Polskiego Radia miała za zadanie promować sprawy morskie i pomorskie, a także umacniać polskość, przeciwstawiając się propagandzie nazistowskiej. Na stronie internetowej Polskiego Radia PiK czytamy: „4 stycznia 1937 r. w Teatrze Miejskim w Bydgoszczy powstało z kolei najnowocześniejsze wówczas studio radiowe w Polsce. Tym samym Rozgłośnia Pomorska, jako jedyna, obok Katowic, posiadała studio terenowe. Z Bydgoszczy nadawano audycje kulturalne, m.in. Kabaret Literacki „Sztuka bydgoska”, a także koncerty orkiestr bydgoskich i chórów”.

Po wojnie władze Polskiego Radia postanowiły, że rozgłośnia, obejmująca swoim zasięgiem Pomorze i Kujawy i część tzw. ziem odzyskanych ze Szczecinem i Gdańskiem, zostanie reaktywowana w Bydgoszczy. Na studia przeznaczono zabytkowy pałac przy ulicy Gdańskiej 50, skąd program nadawany jest do dziś.

Z okazji rocznicy kolegom radiowcom składamy życzenia wielu, wielu lata owocnej pracy i ani jednej minuty ciszy w eterze.

Redakcja „Tygodnika Bydgoskiego”

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor