Wydarzenia 24 sty 2018 | Redaktor
Skarb do oglądania od 13 lutego

Dwudukat Jana II Kazimierza/fot. Muzeum Okręgowe

Skarb z bydgoskiej katedry zobaczymy na wystawie w Europejskim Centrum Pieniądza już 13 lutego

Precjoza,  w tym monety, broszki, zawieszki, wisiorki i inną biżuterię odkryto 2 stycznia 2018 roku w prezbiterium bydgoskiej fary. Skarb został zabezpieczony przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków przy dokonaniu wstępnej inwentaryzacji. Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego podpisało umowę depozytową z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków, umożliwiającą ich ekspozycję.

Zamierzeniem Muzeum  jest jak najszybsze udostępnienie precjozów do oglądania zwiedzającym. „Oczywiście w tej postaci wystawa będzie miała charakter czasowy, ponieważ zabytki muszą zostać poddane nieodzownym zabiegom konserwatorskim” – informuje Jarosław Kozłowski z Działu Numizmatyki.

Zostanie on pokazany w specjalnie dla niego zaprojektowanej gablocie. Zobaczymy ponad 480 złotych monet z lat 1570-1652, ozdoby, części stroju, w tym srebrne guzy - pągwice
i dekoracyjne rozety, a także amulet - "wilczy kieł".

 

pągwice/fot. Muzeum Okręgowe

amulet "wilczy kieł"/fot. Muzuem Okręgowe

Wśród znalezionych monet zdecydowanie przeważają dukaty Zjednoczonych Prowincji Niderlandów, ale są tam także między innymi dukaty i dwudukaty austriackie, niemieckie oraz polskie.

 

 

Dwudukat Jana II Kaziemierza/fot. Muzuem Okręgowe

Najstarszą monetą jest dukat węgierski Maksymiliana II z 1570 roku z mennicy w Kremnicy. W grupie najmłodszych numizmatów znajduje się natomiast dwudukat Jana II Kazimierza Wazy z roku 1652, wybity w mennicy poznańskiej, którą dzierżawił wówczas Andrzej Tymf (w latach  1663-1667 dzierżawca mennicy w Bydgoszczy).

To cenne znalezisko przyczyni się do lepszego poznania wielu zagadnień z zakresu historii i kultury staropolskiej, między innymi obiegu złotych monet w 1 połowie XVII wieku, ich tezauryzacji. Będzie także stanowić istotny wkład do badań nad kulturą materialną
i artystyczną tego okresu.

Źródło: Muzeum Okręgowe

 

O skarbie odnalezionym w katedrze pisaliśmy tutaj:

Sensacyjne odkrycie! Bezcenny skarb w bydgoskiej katedrze [AKTUALIZACJA]

Skarb w katedrze. Odkryto też ludzkie szczątki!

Szczątki proboszcza w pierwszej krypcie [SKARB W KATEDRZE]

Cmentarzysko pod katedrą. Kim oni są? [SENSACYJNE ODKRYCIA]

Co skarb powie nam o dawnej Bydgoszczy?

 

A to nasza propozycja dotycząca skarbów Bydgoszczy:

Bydgoszcz to Miasto Skarbów [OPINIA]

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor