Wydarzenia 23 sty 2018 | Redaktor
Skarb z katedry zobaczymy od 13 lutego

Skarb odnaleziony w bydgoskiej katedrze/ fot. Robert Grochowski i Janusz Flemming

Skarb, który 2 stycznia odnaleziono w bydgoskiej farze, zostanie pokazany na ekspozycji w Muzeum Okręgowym. Kosztowności będzie można oglądać już w lutym.

Na wystawie będzie można zobaczyć wszystkie znalezione przez badaczy przedmioty – ponad 480 monet i 200 precjozów ( m.in. broszek, zawieszek i wisiorków). – Chcemy udostępnić te cenne znalezisko bydgoszczanom i wszystkim, którzy chcą obejrzeć go na żywo  – mówi Jarosław Kozłowski z Działu Numizmatyki w MOB. – Dlatego w porozumieniu z konserwatorami zabytków zdecydowaliśmy się na ekspozycję skarbu przed zakończeniem wszystkich prac konserwatorskich. W związku z tym, wiele przedmiotów może jeszcze nosić ślady korozji.


amulet wilczy/fot. Muzeum Okręgowe


Wystawa zostanie zorganizowana będzie w Europejskim Centrum Pieniądza na Wyspie Młyńskiej. Skarb będzie pokazany w specjalnie do tego celu przeznaczonej sali, opatrzony odpowiednim komentarzem. Po ekspozycji chętnych oprowadzać będą kuratorzy. Prace konserwatorskie nad przedmiotami będą nadal systematycznie prowadzone, po ich zakończeniu kosztowności powrócą na wystawę stałą w muzeum.

O skarbie odnalezionym w katedrze pisaliśmy tutaj:

Sensacyjne odkrycie! Bezcenny skarb w bydgoskiej katedrze [AKTUALIZACJA]

Skarb w katedrze. Odkryto też ludzkie szczątki!

Szczątki proboszcza w pierwszej krypcie [SKARB W KATEDRZE]

Cmentarzysko pod katedrą. Kim oni są? [SENSACYJNE ODKRYCIA]

Co skarb powie nam o dawnej Bydgoszczy?

 

A to nasza propozycja dotycząca skarbów Bydgoszczy:

Bydgoszcz to Miasto Skarbów [OPINIA]

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor