Aktualności 1 lut 2021 | mk
Demonstracja zwolenników aborcji. Zablokowali ulicę Focha [ZDJĘCIA]

fot. Anna Kopeć

Kilkadziesiąt osób zebrało się przed biurem PIS, by zaprotestować przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego i rządowi. Część uczestników manifestacji zablokowała następnie ruch na ulicy Focha.

Kolejna manifestacja Strajku Kobiet odbyła się w poniedziałek (1 lutego) wieczorem, przed siedzibą Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Gdańskiej. 

Protestujący na przejściu dla pieszych przez ulicę Focha (na wysokości placu Teatralnego) na ponad pół godziny zablokowali ruch. 

Po interwencji policji, demonstranci udali się w stronę Starego Rynku, gdzie wykrzykiwali m.in. „Mamy prawo protestować” i „Trzeba było nas nie wk**wiać”; przeszli także pod biuro PiS przy Wełnianym Rynku, gdzie ponownie blokowali ruch, krzycząc m.in. „Morawiecki wyp***dalaj”.

Do protestów, już mniej licznych niż w październiku, dochodzi po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw RP wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie prawa do aborcji. Trybunał orzekł, że aborcja z powodu przesłanek medycznych wskazujących na prawdopodobieństwo zagrażającej życiu choroby lub ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia jest niezgodna z Konstytucją RP, gwarantującą prawną ochronę życia każdemu człowiekowi.

Więcej o wyroku czytaj tutaj i tutaj

Czytaj również komentarz: Wojna, do której na szczęście nie doszło

Zdjęcia: Anna Kopeć

mk Autor