Historia 15 wrz 10:04 | kd
Historia bydgoskich wodociągów na jednym filmie. Musicie to zobaczyć [VIDEO]

W 2020 roku bydgoskie wodociągi i kanalizacja obchodziły jubileusz 120-lecia istnienia. Jednak ze względu na pandemię COVID-19 obchody związane z tym wydarzeniem zostały przesunięte na dzień 30 sierpnia 2021 roku. Jednym z elementów obchodów było przygotowanie materiału filmowego poświęconego najważniejszym wydarzeniom dotyczących systemu wod.-kan. w mieście na przestrzeni ostatnich 120 lat.

Te swoistego rodzaju zaakcentowane w filmie kamienie milowe to m.in. budowa stacji wodociągowej Las Gdański i wieży ciśnień, uruchomienie systemu kanalizacyjnego, rozruch SW4 Czyżkówko czy powołanie Spółki MWiK.

Wszystkie tego typu wydarzenia ubarwiono materiałem wideo oraz licznymi, bardzo często wcześniej niepublikowanymi grafikami i zdjęciami ze zbiorów Archiwum Państwowego w Bydgoszczy i Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy.

Całość idealnie uzupełniają wypowiedzi ekspertów. Tak stworzona 16-minutowa kompozycja doskonale obrazuje zmiany w technice i technologii wod.-kan. na przestrzeni ostatnich 120 lat, uzmysławiając mieszkańcom Bydgoszczy jak wielkie zaszły zmiany w tej materii i co musiało się zmienić, aby teraz, na początku drugiej dekady XXI wieku można było pić bez obaw wodę z kranu i nie martwić się o odbiór ścieków bytowych.

kd Autor