Description of Image

Redaktor Lewicka - Ritter o tradycji chodzenia z „kozą” i maszkarach zapustnych

Redaktor | 27 cze 2021 W czas zapustów, w wielu kujawskich wsiach maszerują kolorowe „kozie” grupy. Dzisiaj wydarzenia te mają wprawdzie charakter bardziej teatralny, przypominający niejako uliczne show, ale zwyczaj ten nadal jest kultywowany. O tym jak zapustne maszkary zmieniały się z biegiem czasu i o skaczącej radośnie, psocącej się wszystkim „kozie”, którą prowadził Żyd opowiada w swoim...

Aldo Capri - „Dziennik z Gusen” [RECENZJA]

Krzysztof Drozdowski | 25 cze 2021 Piekło niemieckich obozów koncentracyjnych doczekało się już tysięcy opisów, monografii i wspomnień. Każde z nich niesie za sobą ładunek emocjonalny i poznawczy. Wydawać by się mogło, że już żadna historia nie może nas zaskoczyć. A jednak - do rąk czytelników wydawnictwo Replika oddaje wstrząsający pamiętnik Aldo Carpiego.

Studio Baletowe przy operze zaprasza najmłodszych

Redaktor | 25 cze 2021 Studio Baletowe przy Operze Nova zachęca dzieci w wieku 7-11 lat do wzięcia udziału w naborze na zajęcia w przyszłym sezonie. Audycja odbędzie się w sobotę, 26 czerwca 2021 r. o godz. 16.00.

Wielkie radiowe święto w Bydgoszczy

Redaktor | 22 cze 2021 Rekordowa ilość prac z całej Polski wpłynęła na 13. edycję Konkursu Artystycznych Form Radiowych „Grand PiK”. Pula nagród w tym roku wynosi ponad 50 tysięcy złotych.

Muzeum Kanału Bydgoskiego ma nową siedzibę! [ZDJĘCIA]

mk | 21 cze 2021 Wystawy o Kanale Bydgoskim i żegludze w rejonie Bydgoszczy można już oglądać przy ul. Staroszkolnej 10, przy III Liceum Ogólnokształcącym. W sobotę (19 czerwca) otwarto tam Centrum Edukacyjno-Społeczne z siedzibą Muzeum Kanału Bydgoskiego im. Sebastiana Malinowskiego.

Kult Skępskiej Pani . Redaktor Lewicka - Ritter dokumentuje wystawę już niemal historyczną

Redaktor | 20 cze 2021 Ekspozycje w Muzeum Etnograficznym we Włocławku już niedługo zostaną zmienione. Warto więc zatrzymać się na dłużej, przynajmniej przy niektórych. O kulcie Madonny Skępskiej, tak ważnym dla mieszkańców Kujaw, Ziemi Dobrzyńskiej i Mazowsza, o brzemienności Maryji i zakłopotaniu wielu badaczy historii tego religijnego kultu pisze w kolejnym reportażu redaktor Krystyna Lewicka...

Tajna historia Biura Ochrony Rządu. Bodyguardzi i janczarzy elit PRL-u [RECENZJA]

Krzysztof Drozdowski | 10 cze 2021 Biuro Ochrony Rządu za PRL-u było okryte mgłą tajemnicy, a dziennikarski światek doskonale zdawał sobie sprawę, że nie powinien zajmować się borowcami. Czego tak się obawiano? Przede wszystkim ogromnej wiedzy, jaką posiadali funkcjonariusze BOR na temat ochranianych przez nich notabli komunistycznych oraz ich rodzin. Żadna ze służb specjalnych w tamtych siermiężnych czasach...

Teatr Polski z premierą w I LO. Spektakl inspirowany „Antygoną”

mk | 9 cze 2021 W piątek (11 czerwca) w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy premierę będzie mieć „Ach, jeżeli przyjdę dać, tak okrutne, moje ostatnie pożegnanie” w reżyserii Klaudii Hartung–Wójciak. Punktem wyjścia do spektaklu o kobiecej żałobie jest „Antygona”.

Co Polska i Polacy dali światu [RECENZJA]

Krzysztof Drozdowski | 9 cze 2021 Publikacja „Co Polska i Polacy dali światu” zawiera ponad 20 opowieści o wielkich Polakach, którzy przysłużyli się nie tylko naszemu krajowi. Na kartach książki możemy znaleźć takie postaci jak Jan Paweł II, Jan III Sobieski czy Jan Zumbach.