Największa klęska polskiego wywiadu [RECENZJA]

Krzysztof Drozdowski | 16 wrz 08:27 W ostatnich latach zarówno wśród historyków, jak i czytelników możemy zauważyć rosnące zainteresowanie szeroko pojętą tematyką wywiadowczą i kontrwywiadowczą. W ten nurt wpisuje się również nowa książka Marka Świerczka o największej akcji dezinformacyjnej sowieckiego wywiadu, na którą nabrały się służby wywiadowcze kilku państw, w tym i Polski.

Człowiek, który rozpętał II wojnę światową [RECENZJA]

Krzysztof Drozdowski | 31 sie 14:05 W czwartek 31 sierpnia 1939 o godz. 20.00 do budynku niemieckiej radiostacji w Gliwicach wszedł oddział Niemców dowodzonych przez Alfreda Naujocksa. Napastnicy udawali Polaków, a ich zadaniem było wygłoszenie komunikatu w języku polskim nawołującego do walki z III Rzeszą. Prowokacja gliwicka była jedną z serii prowokacji, które miały tuszować prawdziwe powody niemieckiej agresji...

Mrok i mgła nad Auschwitz [RECENZJA]

Krzysztof Drozdowski | 16 sie 09:36 Kiedy już myślimy, że o niemieckim obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu wiemy już wszystko - to wtedy warto sięgnąć po wspomnienia Stanisława Głowy.

KONKURS! Wygraj książkę: Generał Kukliński. Polska samotna misja

Krzysztof Drozdowski | 29 lip 18:17 Rok 2020 jest rokiem wielu okrągłych rocznic. Jedną z nich jest 90 rocznica urodzin gen. Ryszarda Kuklińskiego. Z tej okazji dzięki Izbie Pamięci Generała Kuklińskiego mamy dla Państwa 5 egzemplarzy książki Józefa Szaniawskiego pt. Generał Kukliński. Polska samotna misja.

Jubileusz parafii św. Jana uczczony wydaniem książki

Zofia Płachta | 10 lip 10:56 Pierwszego lipca Parafia świętego Jana Ewangelisty w Starym Fordonie obchodziła wyjątkowy jubileusz. Choć sam budynek kościoła powstał już w XIX wieku, to obecna parafia została erygowana 1 lipca 1990 roku i w tym roku kończy 30 lat. W związku z tą rocznicą ukazała się publikacja opisująca historię tego wyjątkowego miejsca na mapie bydgoskiej diecezji.

Sprawiedliwość wybiórcza w czasie wojny. Sędzia z Auschwitz [RECENZJA]

Krzysztof Drozdowski | 21 cze 17:34 Informacje o tym, że w niemieckich obozach koncentracyjnych powszechnie mordowano przebywających w nim więźniów jest powszechnie znana. Inaczej jest z informacją, że za niektóre zbrodnie strażników i komendantów obozów mogła spotkać kara. Mord owszem, ale jedynie na rozkaz.