Bydgoszczanie na wojnie z bolszewizmem [KSIĄŻKA]

Redaktor | 23 lut 2021 Historia wojny polsko-bolszewickiej jest obecnie różnie oceniana. Zdecydowanie jednak odchodzimy od opisów niemal hagiograficznych na rzecz rzetelnego przedstawienia działań poszczególnych jednostek czy też związków wojskowych oraz wybitnych jednostek, dzięki którym doszło do ostatecznego zwycięstwa. Przedstawiamy dziś książkę, której autorem jest nasz redakcyjny kolega...

Nowa publikacja o Stalagu XXI B/H Thure

Krzysztof Drozdowski | 12 lut 2021 Dzięki Polsko-Amerykańskiej Fundacji Upamiętnienia Obozów Jenieckich w Szubinie do naszych rąk trafiła skromna, ale cenna merytorycznie publikacja. Jest to pierwsze wydawnictwo Fundacji. Jego autorami są dwaj doktorzy historii, Jan Daniluk oraz Mariusz Winiecki.

Co się stało w Jonestown? Kulisy samobójstwa 900 członków Świątyni Ludu [RECENZJA]

Krzysztof Drozdowski | 31 sty 2021 Wiele teorii powstało wokół zbiorowego samobójstwa w Gujanie francuskiej. Około 900 osób w jednym czasie popełniło samobójstwo. Do dziś nie udało się odpowiedzieć na wszystkie pytania. Jeff Guinn w swojej książce zebrał całą dostępną wiedzę na ten temat. Jego książka to niesamowita historia manipulacji i zła, ale także walki o równość rasową i społeczną.

Berlingowcy w Powstaniu Warszawskim [RECENZJA]

Krzysztof Drozdowski | 20 sty 2021 Działania żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego w Powstaniu Warszawskim do dziś są okryte pewną zasłoną milczenia. Raczej pomijane niż doceniane. Pomimo, że Berlingowcy jak się ich popularnie nazywa z narażeniem życia podjęli trud pomocy powstaniu to do dziś nie znaleźli swojego miejsca na kartach historii.

Spitfire stanął na ogonie [RECENZJA]

Krzysztof Drozdowski | 13 sty 2021 Wydawać by się mogło, ze historia polskich lotników na zachodzie jest już opowiedziana wzdłuż i wszerz i nic nowego w tym temacie nie może nas zaskoczyć. Wydawnictwo Fronda wydało wspomnienia 101-letniego weterana Johna Benetta-Książczyka – pilota Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie a po zakończeniu wojny czynnego oficera Królewskich Sił Powietrznych RAF.

Uwaga, konkurs dla czytelników Tygodnika Bydgoskiego!

Krzysztof Drozdowski | 30 gru 2020 Dla wszystkich czytelników Tygodnika Bydgoskiego mamy niespodziankę. Jest nią możliwość wygrania najnowszej książki Radosława Michny pt. Pruskie szkolnictwo średnie w Bydgoszczy w altach 1815-1920. Wystarczy odpowiedzieć poprawnie na jedno pytanie.

Narodziny potęgi. Dziedzictwo Kazimierza Wielkiego [RECENZJA]

Krzysztof Drozdowski | 21 gru 2020 Od panowania Kazimierza rozpoczyna się potęga Rzeczypospolitej, która trwać będzie kilka wieków i która nie pozwoli zginąć narodowi polskiemu nawet wtedy, gdy utraci on swoje państwo. O sprawiedliwym, odważnym i gospodarnym władcy opowiadają nam dwaj wybitni autorzy. Prof. Krzysztof Ożóg, naukowiec i badacz oraz Adam Bujak, który swoim artystycznym obiektywem pokazuje to, co...