Sprawiedliwość wybiórcza w czasie wojny. Sędzia z Auschwitz [RECENZJA]

Krzysztof Drozdowski | 21 cze 2020 Informacje o tym, że w niemieckich obozach koncentracyjnych powszechnie mordowano przebywających w nim więźniów jest powszechnie znana. Inaczej jest z informacją, że za niektóre zbrodnie strażników i komendantów obozów mogła spotkać kara. Mord owszem, ale jedynie na rozkaz.

Bestie Bandery. Kaci Małopolski Wschodniej [RECENZJA]

Krzysztof Drozdowski | 31 maj 2020 Większość z nas pamięta medialną burzę wokół książki Piotra Zychowicza odnośnie ukraińskich zbrodni na Wołyniu. niejako w odpowiedzi na to Marek A. Koprowski przygotował swoją kolejną książkę w której porusza tragiczne wydarzenia związane z walką z ukraińskimi bandami.

Skrzydła we krwi. Rzecz o dywizjonie 303 [RECENZJA]

Krzysztof Drozdowski | 24 maj 2020 Piloci myśliwscy z dywizjonu 303 walczącego w bitwie o Anglię w 1940 r. w naszej pamięci urośli do rozmiarów mitologicznych tytanów. Nowa publikacja brytyjskiej autorki pokazuje tych pilotów z ich całkowicie ludzkiej strony. Co wcale nie oznacza, że zabrała cokolwiek z ich heroizmu.

Ostatnie lata polskiego Wilna [RECENZJA]

Krzysztof Drozdowski | 3 maj 2020 W ramach układu jałtańskiego Polska została ograbiona z dwóch pięknych kresowych miast. Lwów i Wilno to kresowe miasta, w których dominował element polski. Duet autorski Sławomir Koper i Tomasz Stańczyk dzięki swojej książce zabierają nas do urokliwego Wilna. W kolejnych rozdziałach opowiadają historie znane i te zupełnie nieznane.

Kto zdradził Witolda Pileckiego? Nowa książka Anny Mandreli [RECENZJA]

Krzysztof Drozdowski | 26 kwi 2020 Postać rtm. Witolda Pileckiego powinna być znana każdemu Polakowi. Powstało jak dotąd kilkanaście publikacji opisujących jego życie i dokonania, jak i próbujących odpowiedzieć na pytanie kto jest odpowiedzialny za jego śmierć. W omawianej publikacji dr Anna Mandrela poszła pod prąd dotychczasowych ustaleń. Przedstawia zupełnie nowe fakty, a te powszechnie znane przedstawia w...

IPN Gdańsk uwalnia książki

Krzysztof Drozdowski | 25 kwi 2020 Od grudnia 2019 roku Instytut Pamięci Narodowej oddział w Gdańsku prowadzi akcję rozdawania książek historycznych z najnowszej historii Polski.

Zdjęcia lotnicze Polski z okresu II wojny światowej [RECENZJA]

Krzysztof Drozdowski | 19 kwi 2020 Od kilku lat w pracach badawczych trwa moda na zdjęcia lotnicze. Powstają albumy poświęcone kolejnym miastom zawierające liczne zdjęcia pochodzące ze zbiorów archiwalnych, państwowych i prywatnych. Warto poznać historię powstawania takich zdjęć, jak i zyskać narzędzia do ich interpretacji. Z pomocą przychodzi nowa publikacja pracowników Politechniki Warszawskiej.

Testament Jaroszewicza. Kulisy największej zbrodni III RP [RECENZJA]

Krzysztof Drozdowski | 7 kwi 2020 Zabójstwo byłego premiera Piotra Jaroszewicza i jego żony Alicji Solskiej do dziś nie zostało wyjaśnione. Pierwsze śledztwo po wielu latach zakończyło się fiaskiem i uniewinnieniem podejrzanych. Obecnie, po odnalezieniu zaginionych dowodów, prowadzone jest kolejne śledztwo z kolejnymi podejrzanymi. I pomimo że jeden z nich przyznał się do winy, autorzy zapowiadają, że jeszcze...

Majątki – te widoczne i ukryte [KSIĄŻKI]

Krzysztof Drozdowski | 22 mar 2020 W tych książkach można przeczytać historie o wielkich bogactwach. Jedne są ukrywane na tajnych kontach, w rajach podatkowych. Te drugie wystawione na widok publiczny na brytyjskim dworze. Poleca Krzysztof Drozdowski.

Blefowali genialnie. Pod znakiem Rosji [KSIĄŻKI]

Redaktor | 26 gru 2019 O sprytnych działaniach wywiadowczych ZSRR i o Rosji pod rządami Putina przeczytamy w książkach polecanych przez dr. Krzysztofa Osińskiego. Poznamy też zapomnianego polskiego wizjonera.