Dziewczyna z pejczem w powstaniu [RECENZJA KSIĄŻKI]

Krzysztof Osiński | 9 wrz 2018 Pasjonująca opowieść o młodej Żydówce, której okupacyjne życie było tak nieoczywiste, że trudno dzisiaj uwierzyć, że to autentyczna opowieść. A jednak książka Michała Wójcika to efekt solidnych dociekań.

Otton I zmienił oblicze Europy

Redaktor | 8 lip 2018 Jerzy Strzelczyk to jeden z największych znawców średniowiecza w Polsce. Jego książki są wypełnione szczegółowymi informacjami na temat tej epoki, podanymi jednak w tak przystępny sposób, że przyjemność z czytania będą mieć nie tylko mediewiści, ale również zwykli miłośnicy historii.

Lista Wächtera. Syn wierzy, że tata był dobrym nazistą

Redaktor | 20 maj 2018 70 lat po wojnie podpisywał się „Horst von Wächter, syn gubernatora” – dr Magdalena Ogórek opowiadała w Bydgoszczy o swoim śledztwie, które prowadziła tropem zagrabionych Polsce dzieł sztuki. Tak powstała książka „Lista Wächtera. Generał SS, który ograbił Kraków”.

Represje wobec „jedenastki”

Redaktor | 25 mar 2018 „Sprawa jedenastu” Andrzeja Friszkego ukazuje istotny, choć w powszechnej świadomości słabo znany, epizod w najnowszej historii Polski. Wśród uwięzionych opozycjonistów, o których przeczytamy, jest bydgoszczanin Jan Rulewski.

O Żołnierzach Wyklętych krytycznie

Redaktor | 10 mar 2018 Część osób deklarowała, że książka „Skazy na pancerzach” będzie szarganiem dobrego imienia Żołnierzy Wyklętych, inni (głównie postkomuniści i ich zwolennicy) oczekiwali sensacyjnych ustaleń związanych z ujawnianiem popełnianych przez nich zbrodni. Myślę, że zarówno jedni, jak i drudzy w pewien sposób się zawiedli – pisze Krzysztof Osiński.

Polscy żołnierze Stalina [RECENZJA]

Redaktor | 18 lut 2018 Nakładem Wydawnictwa RM z Warszawy i Ośrodka Karta ukazała się jakiś czas temu ciekawa książka prezentująca wybór wspomnień żołnierzy tzw. Ludowego Wojska Polskiego. Od nazwiska dowódcy nazywano ich berlingowcami i pod taką nieformalną nazwą przeszli oni do historii.

Rosja się zmienia, Putin trwa

Redaktor | 12 lut 2018 Arleta Bojke to rozpoznawalna reporterka. Przez kilka lat była korespondentką TVP w Moskwie, dzięki czemu dogłębnie poznała Rosję. W efekcie zebrała wiedzę pozwalającą napisać wyśmienity reportaż na temat tego państwa.

Krwawy pomocnik Stalina [RECENZJA KSIĄŻKI]

Krzysztof Osiński | 9 lut 2018 Kim był człowiek, który z ramienia dyktatora odpowiadał za śmierć setek tysięcy ludzi? Françoise Thom w fascynującej biografii śledzi losy Ławrientija Berii.

Życie za murami [RECENZJA KSIĄŻKI]

Krzysztof Osiński | 6 lut 2018 Najciekawsza obecnie na rynku książka o więziennictwie w najmroczniejszym czasie polskiej historii, czyli w okresie stalinizmu.

Ofiara szpiegowskich rozgrywek [RECENZJA KSIĄŻKI]

Krzysztof Osiński | 3 lut 2018 Sprawa majora Jerzego Sosnowskiego doczekała się już wielu publikacji, wydawać by się więc mogło, że wiemy na ten temat już wszystko. Konrad Graczyk udowadnia jednak, że prowadząc dogłębne badania archiwalne, można jeszcze dotrzeć do nowych, nieznanych dotąd materiałów.

WSW – krótsze ramię Moskwy [RECENZJA KSIĄŻKI]

Krzysztof Osiński | 29 sty 2018 Informacja Wojskowa, czyli kontrwywiad wojskowy PRL, była okryta tak złą sławą, że władze komunistyczne postanowiły się od niej odciąć. Zmiany były jednak pozorowane, bo poza wymianą szyldu na Wojskową Służbę Wewnętrzną, nie zmieniły się ani metody, ani cele tej formacji.

Na randce z wrogiem [RECENZJA KSIĄŻKI]

Krzysztof Osiński | 27 sty 2018 Wspomnienia mają przewagę nad zwykłymi książkami historycznymi. Tak jest też w przypadku arcyciekawej relacji Ludwiki Zacharasiewicz, która odsłania nam kulisy konspiracji w trakcie wojny oraz po jej zakończeniu.

Szlakiem bydgoskich militariów [RECENZJA KSIĄŻKI]

Redaktor | 1 sty 2018 Jeśli ktoś jest ciekaw, gdzie były koszary, siedziba przedwojennego wywiadu, a później gestapo, kasyna oficerskie, pralnia wojskowa czy szkoła wojenna, to ta książka z pewnością jest dla niego. Krzysztof Drozdowski zaprasza na specyficzną wycieczkę po naszym mieście.