Bestie Bandery. Kaci Małopolski Wschodniej [RECENZJA]

Krzysztof Drozdowski | 31 maj 13:52 Większość z nas pamięta medialną burzę wokół książki Piotra Zychowicza odnośnie ukraińskich zbrodni na Wołyniu. niejako w odpowiedzi na to Marek A. Koprowski przygotował swoją kolejną książkę w której porusza tragiczne wydarzenia związane z walką z ukraińskimi bandami.

Skrzydła we krwi. Rzecz o dywizjonie 303 [RECENZJA]

Krzysztof Drozdowski | 24 maj 10:57 Piloci myśliwscy z dywizjonu 303 walczącego w bitwie o Anglię w 1940 r. w naszej pamięci urośli do rozmiarów mitologicznych tytanów. Nowa publikacja brytyjskiej autorki pokazuje tych pilotów z ich całkowicie ludzkiej strony. Co wcale nie oznacza, że zabrała cokolwiek z ich heroizmu.

Ostatnie lata polskiego Wilna [RECENZJA]

Krzysztof Drozdowski | 3 maj 11:53 W ramach układu jałtańskiego Polska została ograbiona z dwóch pięknych kresowych miast. Lwów i Wilno to kresowe miasta, w których dominował element polski. Duet autorski Sławomir Koper i Tomasz Stańczyk dzięki swojej książce zabierają nas do urokliwego Wilna. W kolejnych rozdziałach opowiadają historie znane i te zupełnie nieznane.

Kto zdradził Witolda Pileckiego? Nowa książka Anny Mandreli [RECENZJA]

Krzysztof Drozdowski | 26 kwi 18:15 Postać rtm. Witolda Pileckiego powinna być znana każdemu Polakowi. Powstało jak dotąd kilkanaście publikacji opisujących jego życie i dokonania, jak i próbujących odpowiedzieć na pytanie kto jest odpowiedzialny za jego śmierć. W omawianej publikacji dr Anna Mandrela poszła pod prąd dotychczasowych ustaleń. Przedstawia zupełnie nowe fakty, a te powszechnie znane przedstawia w...

IPN Gdańsk uwalnia książki

Krzysztof Drozdowski | 25 kwi 11:19 Od grudnia 2019 roku Instytut Pamięci Narodowej oddział w Gdańsku prowadzi akcję rozdawania książek historycznych z najnowszej historii Polski.

Zdjęcia lotnicze Polski z okresu II wojny światowej [RECENZJA]

Krzysztof Drozdowski | 19 kwi 2020 Od kilku lat w pracach badawczych trwa moda na zdjęcia lotnicze. Powstają albumy poświęcone kolejnym miastom zawierające liczne zdjęcia pochodzące ze zbiorów archiwalnych, państwowych i prywatnych. Warto poznać historię powstawania takich zdjęć, jak i zyskać narzędzia do ich interpretacji. Z pomocą przychodzi nowa publikacja pracowników Politechniki Warszawskiej.

Testament Jaroszewicza. Kulisy największej zbrodni III RP [RECENZJA]

Krzysztof Drozdowski | 7 kwi 2020 Zabójstwo byłego premiera Piotra Jaroszewicza i jego żony Alicji Solskiej do dziś nie zostało wyjaśnione. Pierwsze śledztwo po wielu latach zakończyło się fiaskiem i uniewinnieniem podejrzanych. Obecnie, po odnalezieniu zaginionych dowodów, prowadzone jest kolejne śledztwo z kolejnymi podejrzanymi. I pomimo że jeden z nich przyznał się do winy, autorzy zapowiadają, że jeszcze...

Majątki – te widoczne i ukryte [KSIĄŻKI]

Krzysztof Drozdowski | 22 mar 2020 W tych książkach można przeczytać historie o wielkich bogactwach. Jedne są ukrywane na tajnych kontach, w rajach podatkowych. Te drugie wystawione na widok publiczny na brytyjskim dworze. Poleca Krzysztof Drozdowski.

Blefowali genialnie. Pod znakiem Rosji [KSIĄŻKI]

Redaktor | 26 gru 2019 O sprytnych działaniach wywiadowczych ZSRR i o Rosji pod rządami Putina przeczytamy w książkach polecanych przez dr. Krzysztofa Osińskiego. Poznamy też zapomnianego polskiego wizjonera.

Obnażenie luksusowego niewolnictwa. „Lobbysta” Mariusza Zielkego

Redaktor | 4 gru 2019 Czasem rzeczywiście czuję bezradność, gdy nie mam pomysłu na to, jak pomóc skrzywdzonemu człowiekowi. Wtedy zastanawiam się, czy opisanie jego cierpień jest żerowaniem na tragedii, czy jednak próbą przeciwstawieniu się złu. Chciałbym, żeby to było to ostatnie - mówi Mariusz Zielke.