Historia 25 sty 2018 | Redaktor
Dr Marek Szymaniak opowie o majorze Józefie Grussie

Major Józef Gruss „Stanisław”/ fot. materiały Klubu „Grota”

W środę, 31 stycznia o godz. 17.30 Klub „Grota” zaprasza na spotkanie „Mjr Józef Gruss (1897-1969). Oficer Wojska Polskiego, policjant, konspirator”. Postać majora Grussa przybliży historyk, dr Marek Szymaniak.

Józef Gruss „Stanisław” (1897-1969) należał do ścisłego grona najważniejszych kujawsko-pomorskich żołnierzy Polski Podziemnej, a doświadczenie wojskowe zdobywał już w Powstaniu Wielkopolskim oraz w czasie walk o granice odradzającej się po zaborach Rzeczpospolitej Polskiej.

W okresie okupacji niemieckiej był jednym z najważniejszych oficerów struktur ZWZ-AK na Pomorzu: pełnił funkcję szefa wywiadu okręgowego, komendanta podokręgu i zastępcy szefa sztabu KO (od 1941 r.). Aresztowany przez Niemców w maju 1944 r., zdołał zbiec z transportu i powrócił do Bydgoszczy, gdzie włączył się w budowanie niepodległościowego podziemia antykomunistycznego. Najpierw działał w pomorskim Okręgu DSZ, a później został przewodniczącym pomorskiego okręgu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Aresztowany w wyniku prowokacji i zdrady, został skazany przez komunistów na dziesięć lat więzienia. Został zwolniony w grudniu 1954 r. na mocy tzw. amnestii.

Wykład na temat życia i działalności Józefa Grussa wygłosi dr Marek Szymaniak - historyk, doktor nauk humanistycznych i kierownik działu naukowego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, a w latach 2008-2009 i 2010-2016 szef bydgoskiego zespołu naukowo-edukacyjnego IPN.

Spotkanie odbędzie się 31 stycznia o godz. 17.30 w sali sesyjnej Urzędu Miasta przy ul. Jezuickiej 1.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor