Historia 20 lip 2020 | Krzysztof Drozdowski
Odkrycie pod Wzgórzem Wolności. Czy to tunele z czasów wojny? [VIDEO]

fot. JT

W trakcie drugiej wojny światowej Niemcy w większości miast budowali tunele i schrony przeciwlotnicze. Było to związane z nasilającymi się bombardowaniami miast i zakładów przemysłowych. Również Bydgoszcz była zagrożona takimi bombardowaniami.

W 1943 r. miano rozpocząć w Bydgoszczy budowę tuneli przeciwlotniczych pod wzgórzem im. Jana Henryka Dąbrowskiego oraz pod Wzgórzem Wolności. Jak dotąd, pomimo wielu poszukiwań i licznych relacji świadków, nie udało się natrafić na wejście do tuneli. Można powiedzieć, ze temat żyje już własnym życiem.

Inaczej sprawa wyglada jeśli chodzi o tunele pod Wzgórzem Wolności. Tu udało się odkryć wejście oraz zajrzeć do środka. Po kilkunastu metrach jednak zawał ziemii uniemożliwił dalszą penetrację.

Obecnie w trakcie budowy domów mieszkalnych umiejscowionych za kinem Adria możemy oglądać wejście do betonowego pomieszczenia. Po metalowych drzwiach została jedynie framuga z zawiasami. 

Wejście do środka jest ryzykowne. Zaraz po przekroczeniu progu znajduje się ok. dwumetrowy nasyp z piasku. Włożenie w niego nogi powoduje pozostawienie obuwia wewnątrz piasku. Grunt jest bardzo grząski. Po zejściu w dół stąpamy po kilku płytach, rozrzuconych we wnętrzu. 

NIestety również w tym przypadku tunel kończy się zawałem. Dalsze droga jest niemożliwa. 

Z informacji uzyskanych od osób zajmujacych się tym obszarem udało się dowiedzieć, że w planach jest dalsze odkrycie terenu. 

Czy uda się odkryć coś więcej? Jeśli tak, na pewno o tym poinformujemy. 

 

 

Inf. Krzysztof Drozdowski

Krzysztof Drozdowski

Krzysztof Drozdowski Autor

Publicysta, autor wielu książek historycznych.