Historia 26 sie 2019 | Redaktor
Powstanie film o pomordowanych w Dolinie Śmierci. Trwają poszukiwania bliskich

fot. Mieczysław Pawłowski

Unisławskie Towarzystwo Historyczne poszukuje świadków, rodzin, w szczególności dzieci, osób pomordowanych w 1939 r. w fordońskiej Dolinie Śmierci. Ich relacje będą kanwą filmu dokumentalnego poświęconego tym wydarzeniom.

„Zbieramy wspomnienia, zdjęcia i dokumenty związane z tamtymi tragicznymi wydarzeniami - informuje Unisławskie Towarzystwo Historyczne. „Jeśli ktoś z Państwa stracił kogoś bliskiego w Dolinie Śmierci albo posiada materiały, którymi zechciałby się podzielić, uprzejmie prosimy o kontakt pod nr tel. 793993981, email: uth1@wp.pl bądź informację na profilu FB”.

Nagrania świadków mają posłużyć jako materiał do filmu dokumentalnego „Dolina Śmierci 1939 -Zbrodnia pomorska”. UTH i Instytut Filmowy Unisławskiego Towarzystwa Historycznego mają już na koncie wiele produkcji upamiętniających ofiary II wojny światowej. Przy ich tworzeniu współpracują z lokalną społecznością i młodzieżą szkolną.

- Konwencja filmu zakłada, że wykorzystujemy w nim źródła archiwalne, opinie historyków, a przede wszystkim wspomnienia świadków. Niestety, jest ich coraz mniej, dlatego wszystko robimy w przyspieszonym tempie i kręcimy kilka filmów naraz - tłumczył w rozmowie z „Tygodnikiem” Sebastian Bartkowski, nauczyciel historii i założyciel UTH i IFUTW.

Cały wywiad czytaj tutaj:  Trzeba mówić prawdę, nie budząc nienawiści

Czytaj także wspomnienie: Ludzie z pomnika. Mój tata był pięknoduchem

 

Akcja nagrania świadków odbywa się w ramach projektu UTH „Notacje pomorskie: wywiady i zapisy cyfrowe zeznań świadków zbrodni pomorskiej 1939” sfinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności ze środków programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich 2014-2020.

źródło: Unisławskie Towarzystwo Historyczne

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor