Description of Image

Kogo boli Polska [FELIETON JAKUBOWSKIEGO]

Redaktor | 3 sie 2019 Gombrowicz, gdyby żył, to pewnie znalazłby w szczęśliwie ginącym gatunku o nazwie „polski intelektualista” temat na niejedno dzieło. Trudno wszak o byt bardziej upupiony – pisze Jarosław Jakubowski.

Przesłanie Pana Niktiewicza, czyli zdradzeni w samo południe [FELIETON]

Redaktor | 31 lip 2019 Piszę ten felieton w przededniu 75. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, gdy jak co roku, ożywają dyskusje o racjonalności decyzji podjęcia zbrojnego zrywu w umęczonej przez lata niemieckiej okupacji Warszawie. Ale nie będę Cię, Drogi Czytelniku, zanudzał rozważaniami „za i przeciw”.

Zbrodnia popełniona na Starym Rynku [FELIETON]

Redaktor | 14 lip 2019 Kilka lat temu prezydent Rafał Bruski zaskoczył wszystkich oświadczeniem: - Powoli możemy zacząć myśleć o naszej wieży Eiffla, o czymś szalonym i symbolicznym, co może być naszym wyróżnikiem.

Co na rynku było, a nie jest [FELIETON]

Redaktor | 11 lip 2019 Poza hucznym otwarciem rynku z koncertem, polonezem i atrakcjami dla dzieci, miasto zorganizowało też wystawę poświęconą Staremu Rynkowi „od przeszłości do teraźniejszości”. A może: od zabudowy do nagości...

Jak pięknie by mogło być... [FELIETON JAROSŁAWA JAKUBOWSKIEGO]

Redaktor | 8 lip 2019 Lewicowi liberałowie zwani niekiedy lewakami są ludźmi głęboko nieszczęśliwymi. Ich sumienia nieustannie znajdują się w stanie podgorączkowym, który często przechodzi w wysoką gorączkę. Właściwie przez dwadzieścia cztery godziny na dobę dręczą ich wszelkie możliwe plagi. Trudno wymienić je wszystkie, ale jedna bije na głowę pozostałe.

Bydgoski kult jednostki [KOMENATRZ]

Redaktor | 28 cze 2019 W ratuszowych prezentacjach Bydgoszcz zawsze jawi się jako tygrys rozwoju. Inwestycje prześcigają jedna drugą. Gdy przychodzi do rozliczenia się z tego co, jak i kiedy ostatecznie się zrobiło, okazuje się, że „król jest nagi”.

Tylko Bydgoszczy żal [KOMENTARZ]

Jarosław Kopeć | 25 cze 2019 Gdy umiera dziecko, płacz matki jest najbardziej ujmującym obrazem. Gdy matka nie przychodzi na pogrzeb własnego syna, serce pęka na miliony kawałków, a na każdym wyryte jest słowo Bydgoszcz.

Galeria Autorska Kaji i Solińskiego jest dziełem sztuki sama w sobie [ROZMOWA]

Marta Kocoń | 16 cze 2019 Otworzyliśmy galerię jako zbuntowani młodzieńcy. Chcieliśmy stworzyć niezależną enklawę, wyspę wolności, gdzie moglibyśmy pokazywać twórców ideowo nam bliskich i to, co sami robimy – mówią Jan Kaja i Jacek Soliński. Założona przez nich Galeria Autorska świętowała w maju 40-lecie istnienia.

Zawsze spotykałam anioły, które mnie chroniły i pomagały [WYWIAD]

Redaktor | 15 cze 2019 Włosi są bardzo entuzjastyczni. To ludzie, którzy znają całe libretto operowe na pamięć. Polska publiczność jest sentymentalna, ma w sobie duszę, tę słowiańską, która kocha sztukę – mówi wybitna sopranistka Dominika Zamara w rozmowie z Piotrem Florkiem i Jackiem Kargólem.

Biskup zdecydował. Ksiądz Kneblewski odejdzie? [KOMENTARZ]

Redaktor | 13 cze 2019 Niezależnie od tego, co postanowi Stolica Apostolska, warto już dziś poświęcić kilka zdań duszpasterzowi, który budził w mieście wściekłość „postępowej” lewicy i wielką sympatię konserwatystów oraz narodowców - pisze w związku z odwołaniem ks. Romana Kneblewskiego z funkcji proboszcza Maksymilian Powęski.

Hiobuś, twój brat [FELIETON JAKUBOWSKIEGO]

Redaktor | 8 cze 2019 Zawsze zazdrościłem ludziom z poczuciem moralnej wyższości. Mają w sobie pewność, że zawsze postępują godziwie, nie krzywdząc innych. Lubią dzielić się tą pewnością ze światem, a świat słucha z rozdziawioną gębą. Nic dziwnego, bo świat pełen jest występku, wyrzutów sumienia, straconych okazji, głęboko skrywanych urazów.