Historia 10 wrz 2021 | Krzysztof Drozdowski
Największy as polskiego wywiadu. W Muzeum Wojsk Lądowych otwarto wystawę o mjr. Janie Żychoniu [GALERIA]

fot. KD

W piątek (10 września) w Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy otwarta została wystawa pt. Major Jan Henryk Żychoń. Żołnierz i oficer wywiadu. Wystawa została połączona z premierą książki W. Jastrzębskiego o majorze Żychoniu i Ekspozyturze polskiego wywiadu w Bydgoszczy.

Otwarcie wystawy pt. Major Jan Henryk Żychoń. Żołnierz i oficer wywiadu zostało połaczone z promocją publikacja prof. W. Jastrzębskiego na temat mjr. Jana Żychonia i Ekspozytury nr 3 Oddziału II Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, która mieściła się w Bydgoszczy.

Jak powiedział dyrektor Muzeum Wojciech Bartoszek nad wystawą pracowano niemal dwa lata. Kulisy powstawania wystawy oraz sylwetkę jej głównego bohatera przedstawił kustosz Jerzy Lelwic. Zwrócił uwagę na szczupłość materiału ikonograficznego pozostawionego przez poległego w boju pod Monte Cassino najwybitniejszego polskiego wywiadowcy.

Obecny na otwarciu wystawy poseł Piotr Król podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w jej powstanie. Postać Żychonia jest pomimo wielu lat badań nad jego osobą nadal w Bydgoszczy słabo dostrzegalna. Poinformował również, że TVP3 oddziałw  Bydgoszczy pracuje nad filmem o życiu majora Żychonia. 

Dr Stefan Pastuszewski poprowadził krótki wywiad z prof. Włodzimierzem jastrzębskim, który promował drugie wydanie swojej książki o majorze Janie Żychoniu, która została wydana w 1994 roku.

Jej recenzja wkrótce ukaże się na naszym portalu.

Krzysztof Drozdowski

Krzysztof Drozdowski Autor

Publicysta, autor wielu książek historycznych.