Najlepsze filmy dokumentalne w Bydgoszczy

Redaktor | 10 maj 2017 Rusza 14. edycja festiwalu filmowego Millennium Docs Against Gravity, który jest największym festiwalem kina dokumentalnego w Polsce. Festiwal jako jedyny w Polsce odbywać się będzie równolegle w pięciu polskich miastach: Bydgoszczy, Warszawie, Gdyni, Wrocławiu i Lublinie. Pokazy w Bydgoszczy odbędą się w kinie „Orzeł” w Miejskim Centrum Kultury od 15 do 21 maja.

Borys Godunow w labiryncie historii [RECENZJA]

Redaktor | 9 maj 2017 W rosyjskiej świadomości jako czas chaosu i utraty suwerenności wspominana jest wielka smuta z lat 1598–1613. W tym okresie przez tron moskiewski przewijali się rozmaici uzurpatorzy, w Rosji interweniowały wojska szwedzkie i polskie. Do tych dziejów nawiązuje słynna opera ,,Borys Godunow” Modesta Musorgskiego, mająca dziś ugruntowaną pozycję na liście rosyjskich klasyków.

Jak zdobyć „Bilet za 500 gr”?

Redaktor | 8 maj 2017 20 maja (sobota) teatry publiczne w całej Polsce zagrają swoje spektakle w ramach akcji „Bilet za 500 gr”. W Teatrze Polskim w Bydgoszczy będzie można zobaczyć spektakl „Plastusiowy pamiętnik” (godz. 16.00).

„Dzieciak rządzi” i śmieszy dorosłych i dzieci [RECENZJA FILMU]

Redaktor | 6 maj 2017 Fabuła filmu „Dzieciak rządzi” ogniskuje się wokół Tima i jego nowego braciszka Szefa Bobasa. Pierwszy chce się pozbyć niechcianego brata zajmującego cały czas rodziców, drugi okazuje się tajnym wysłannikiem BabyCorp, której misją jest zaradzić spadającej – na rzecz szczeniaczków – popularności bobasów.

"Małżeńskie porachunki" czyli Tarantino po skandynawsku [RECENZJA]

Redaktor | 4 maj 2017 „Małżeńskie porachunki” reklamowane są w Polsce plakatem z Marcinem Dorocińskim, mimo że gra on tam rolę drugoplanową. O ile zwykle coś takiego wywołuje u mnie westchnienie dezaprobaty (taki prosty skok na kasę...), to tym razem uznaję ten ruch marketingowy za uzasadniony. Bo warto, by dla samego Dorocińskiego Polacy zobaczyli ten film.

Nowe szaty Figara [RECENZJA]

Redaktor | 3 maj 2017 ,,Wesele Figara” sztuką rewolucyjną? Wielu współczesnych widzów może ten fakt przyjąć z niedowierzaniem. Z dzisiejszej perspektywy opowieść o charyzmatycznym słudze, który wywodzi w pole swojego pana, wygląda po prostu na błyskotliwą komedię pomyłek z szczęśliwym zakończeniem.

Opera na afiszu. Wystawa plakatów BFO

Redaktor | 3 maj 2017 Dwadzieścia cztery plakaty operowe ze zbiorów bydgoskiej opery będzie można podziwiać na wystawie w Centrum Sztuki im. Stanisława Horno-Popławskiego przy ul. Jagiellońskiej 47 w Bydgoszczy. Wystawę towarzyszącą XXIV Bydgoskiemu Festiwalowi Operowemu, organizowanemu przez Operę Nova, będzie można oglądać od 4 do 13 maja.

Opera Nova z czwartym kręgiem [WIZUALIZACJE]

Wojciech Bielawa | 2 maj 2017 Bydgoska opera wzbogaci się o nową przestrzeń wystawienniczą, sale konferencyjno-projekcyjne, a także salę do prób scenicznych. Wszystko to znajdzie się w nowym, czwartym kręgu opery.

Punk i rockn'roll na cenzurowanym

Redaktor | 17 kwi 2017 Wydawać by się mogło, że cenzura i inne podobne środki nacisku są charakterystyczne wyłącznie dla dyktatur czy państw autorytarnych. Nie ominęły jednak także muzyki rozrywkowej w powojennych ustrojach demokratycznych.

Wycięli hołubca w Machu Picchu

Magdalena Gill | 16 kwi 2017 Peruwiańskie „El condor pasa” w wykonaniu bydgoszczan podbiło publiczność festiwalu „Mi Peru” w Limie. Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska był tam rozchwytywany.